Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Bolu Mutfağı

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 40281
Aktif: 2
Bugün: 29
Dün: 117

Göynük

Safranbolu evlerini anımsatan güzellikteki evleri, aynı güzelliğe sahip, bölgeye hakim bir tepede yer alan saat kulesi ve onlarca minik ara sokağı ile gidilesi görülesi bir yerdir. 

Bolu'nun şirin bir ilçesi olan Göynük'ün tarihi firiglere kadar dayanmaktadır. Zamanla Lidya, Pers ve Romalılarda bu ilçeye hakim olmuşlardır. Hala işlevini sürdürmekte olan Çatak Hamamı Roma dönemine aittir. 

Türbe diyarı, Diyar-ı Akşemseddin olarakta bilinir. Ünlü alim Akşemsettin Göynük'te oturmuş, Fatih Sultan Mehmet'in daveti üzerine İstanbul Fethi'ne katıldıktan sonra tekrar bu şirin ilçeye yerleşmiştir. 

Güzel korunmuş, esnafın güleryüzlü olduğu, nereden bakarsanız bakın manzarayı bozan bir yapı göremeyeceğiniz, en yüksek binanın 3 kat olduğu, güzel bir ilçedir Göynük. Bu ilçede gezilip görülecek yerler ise şöyledir.

Akşemsettin Türbesi:

Göynük sınırlarında bulunan mistik yerlerden biridir. 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet'in isteği üzerine yaptırılmıştır. Kendisi Fatih Sultan Mehmet'in hocasıdır.

Türbe Göynük'te ki Gazi Süleyman Paşa Türbesinin avlusunda bulunduğu için ulaşımı oldukça kolaydır. 

1988 yılından beri ilçede Akşemsettini anma törenleri yapılır. Anma günü Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bolu Valiliği, Göynük Kaymakamlığı, Göynük Belediye Başkanlığı, Akşemseddin Hz. Vakfı ve Sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla her yıl İstanbul'un Fetih kutlamalarından bir hafta önce Mayıs ayının üçüncü Pazar günü düzenlenmektedir.

Kutlamalar çerçevesinde Tasavvuf Musikisi, Sema Gösterisi, Mehteran ve Havai Fişek gösterileri ile ülkemizin seçkin Hafız ve Mevlidhanlarınca Gazi Süleymanpaşa Camii'nde Mevlid-i Şerif ve Kuran-ı Kerim okunmaktadır. Pilav ikram edilmektedir.

Zafer Kulesi

Göynük'ün simgesi haline gelmiş olan Zafer Kulesi ilçeye hakim olan bir tepenin üzerine 1923 yılında Cumhuriyet döneminin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yapılmıştır. Kule,Kurtuluş savaşı sonrası, savaş anısını anımsatmak amacı ile yapılmıştır. Katlarda kuleyi çevreleyen bir balkon bulunmaktadır, en üst katta yuvarlak kemerli pencerelerin yerini yuvarlak pencereler almış , kulenin üzeride külah ile örtülmüştür. Kule 1960 yılında yapıldığı dönemin orjinalliği ile restore edilmiştir.

Sünnet Gölü

Göl etrafında karaçam, kızılcık, dağ nanesi, dağ fındığı ve böğürtlen ağaçları yetişir. 1050 metre yükseklikteki göl eşsiz manzarası ve fizyolojik özellikleri adeta bir terapi merkezi gibidir. 

Temiz havası ve bol oksijeni ile sünnet gölü, ziyaretçilerini her zaman sakinlik ile karşılıyor.

 

Sonraki: Mudurnu

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal