Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Bolu Mutfağı

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 40281
Aktif: 2
Bugün: 29
Dün: 117

Kıbrıscık

Bolu'ya 65 km, Beypazarına 54 km. uzaklıkta Bolu'nun Güneyinde bulunan az gelişmiş fakat oldukça şirin bir ilçedir. Yoğun göç veren Kıbrıscık ilçesi köyler hariç yaklaşık 2.549 kişilik bir nüfusa sahiptir. 

İlçe merkezi 621 km. karelik bir alana sahiptir. Köroğlu dağlarının volkanik faaliyetleri nedeniyle yöre arazi, volkanik siyah sert bazaltlardan meydana gelmiştir. İlçenin güney sınırına yakın yerler ise çıplak tepelerden oluşur. Kuzeyde ki Köroğlu Darları üzerinde ise yaylalar yer alır.

Bölgenin en büyük sıkıntısı; yoğın göç veriyor olmasıdır. Yöre konum olarak Karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen, İç Anadolu bölgesinin karasal iklimine sahiptir. Yaz ve sonbahar dönemlerinde yoğun yağmurlar alır, diğer mevsimler ise kuraktır. Kışlar ise soğuk ve karlı geçer. 

İlçeye ait köyler ise şunlardır:

Karadoğan Köyü

Alanhimmetler Köyü

Alemdar Köyü

Balı Köyü

Belen Köyü

Borucak Köyü

Bölücekkaya Köyü

Çökeler Köyü

Deveci Köyü

Deveören Köyü

Dokumacılar Köyü

Geriş Köyü 

Karacaören Köyü

Karaköy Köyü

Kılkara Köyü

Kızılcaören Köyü

Kökez Köyü

Köseler Köyü

Köseler Köyü

Kuzca Köyü

Nadas Köyü

Sarıkaya - Kızık Köyü

Taşlık Köyü

Yazıca Köyü

KIBRISCIK MUTFAĞI

Semizotu, Höşmerim, Göce aşı, Bazlamaç, Gözleme, Sarı burma tatlısı, Acem pilavı, malama, Kedi Batmaz, Göyultmac, Soğanlama Kıbrıscık mutfağına has pişen başlıca yemeklerdendir.

KÜLTÜR & SANAT

Kıbrıscık'ta 2 Adet tarihi bina bulunmaktadır ve bu binaların resterasyon çalışmaları hala devam etmektedir. Kıbrıscık'ta el sanatları olarak yöresel tezgahlarda çeşitli dokumalar yapılmaktadır. Yün ve keçi kılı bu dokumanın hammaddesidir. Bu tezgahlarda giyim eşyaları, torba, heybe, yastık kilimler dokunarak üretilmektedir. 

Kıbrıscık ilçesinde ayrıca ahşap oymacılığı olarak kaval yapımı devam etmektedir.

 

 

Önceki: Seben
Sonraki: Gerede

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal